Idag åker vi till Edsbyns Hotell för att dricka norrländsk fingrogg. Hantverket i en drink är lika viktig som i mat. Både med och utan alkohol. På Edsbyns Hotell njuter du drycker och drinkar skapat från naturens skafferi.
Jag kan funderade över om Edsbyn är en för liten stad men efter att ha gjort idogt förarbete bland kollegor, gäster och bybor så finner vi tillslut att det fungerar.
En blir glatt överraskad över att Edsbyborna vågar pröva nya grejer. Det är roligt att se att trenden inte bara är Aperol Spritz eller GT.
Idag brinner vi människor för naturen och hållbart. Här har hotellets dryckes-designer arbetat med grannarna för att ansvarsfullt plocka det som behövs för att skapa goda smaker från trädgård och skog.
För oss i branschen så handlar drinkar om hantverk precis på samma sätt som matlagning där allt görs från grunden.
Kika förbi Edsbyns Hotell och testa Bergakungen, Whiskey sour och maskros.



Lämna en kommentar