Sallmunds Gård | Levide

Min inspirationsresa börjar lida mot sitt slut, men jag har fortfarande lite kvar att dela med mig av. Det känns som att vi redan har varit över hela ön, ändå finns det så mycket mer att upptäcka. Det roliga med Gotland är att kör du förbi ett ställe så dyker något nytt upp bara några kilometer senare. Så mycket på så liten yta!

Ett guldkorn jag ändå vill lyfta fram är Sallmunds Gård i Levide, en fantastisk socken, bara en mil nordväst om Hemse. I gårdsbutiken hittar du gårdens egenodlade och egenproducerade grönsaker. Vi svängde in här i hopp om att köpa lokal ost. Till min förvåning verkar det dock vara färre gårdar som säljer ost, eller så har jag helt enkelt inte hamnat rätt ännu.

Det som ändå gjorde intryck på mig var själva gårdsbutiken. Obemannad, precis som många andra här på Gotland, men den kändes som en liten lanthandel där det mesta fanns, förutom just ost. En charmig upplevelse i sig. (Se flera bilder)

Lämna en kommentar