När engagemang blir gemenskap

I september skickade jag några funderingar till Hälsingerådet. Jag ville lyfta möjligheten till samarbete kring Söderhamn och temat ”Landsbygden lyser”. Jag hade nyligen läst artikeln ”Tillsammans för ett starkare Hälsingland” och blivit inspirerad av hur samverkan kan skapa större genomslag för hela regionen.

Jag vet egentligen inte exakt vad jag önskar eller varför jag lägger ner tiden. Kanske för att jag är allmänt uttråkad? Samtidigt är jag full av driv, vilja och positiv kraft. Mitt fokus är att stärka Hälsingland och Söderhamn som attraktiva, färgstarka platser, inte bara för oss som bor här utan även för turister från hela Sverige och Europa.

Jag trodde inte att någon från Rådet skulle svara, men igår fick jag en otroligt fin återkoppling. Det gjorde mig både glad och ännu mer motiverad.

Extra roligt är det att hela Hälsingland nu hamnar på plats 8 i månadens reseupplaga över platser att besöka under 2026. Att vi dessutom har en omtyckt och väl genomförd Pride i Söderhamn gör ju inte saken sämre.

I år gör Sofie Norling årets Pridelåt och tillsammans med bandet Nuaia står de på Söderhamns Teater, tillsammans med fem andra fantastiska artister. Kvällen leds av producent och konferencier Anders Uddén.

Jag har haft glädjen att vara i kontakt med många fantastiska aktörer:
Bolivar Beach Bar, Lönns Buss, Alectron Elteknik AB, Best Western Hotell Söderhamn, Elia (en del av Bravida), Socialdemokraterna Söderhamn, Edsbyns Hotell, Orbaden Spa & Resort, ICA Nyplan, Rimaster, HusÖ Fastigheter, Broberg IF, HemsidaDirekt, Edbergs Begravningsbyrå, Elon Ljud & Bild, Tandhörnan (en del av Praktikertjänst), Engqvist Bil AB, Oxtorgets Hälsocentral, Söderhamnfjärdens Hälsocentral och Karl Hedin Bygghandel – i samverkan med ALLis Aktiv Levande Landsbygd och RF-SISU Gävleborg.

Jag hoppas såklart att ännu fler vill vara med på resan.

Som en extra färgstark detalj lanseras även Kärleksgin 2.0, i samarbete mellan mig och Tevsjö Destilleri. Tillsammans kan vi visa hur Hälsingland lyser, på riktigt.

Lämna en kommentar