Lyx vid elden!

Vilken all inclusive-upplevelse vi fick vara med om.

Pinsabak med västerbottensost med smörstekta vanamiräkor, chili och vitlök, så mycket sås att det bara var att doppa, och vätskan sögs upp direkt.

Vildsvinsköttbullar med potatismos på mandelpotatis, serverade med en pepparsås spetsad med whisky och cognac för en rökig ton som passade köttet perfekt. Till detta dracks vinet La Bestiva Governo, som just nu kan vara det godaste vinet på min lista. Det slog alla mina favoriter, åtminstone till den här måltiden.

För första gången åt jag friterad brieost i stället för camembert, serverad med vaniljglass och hjortronsylt. Otroligt gott, och med en enkel panering.

Morgonen därpå dukades det fram allt och lite till. Men middagen slog ändå allt med häpnad. Vi fick laga vår egen mat. Jag klickade ner smör i pannan och lät det smälta över elden, lade i schalottenlök, haricots verts, bacon från Siljans Chark, kalkon, biff, halloumi och broccoli. Allt tillagat över öppen eld, smaksatt med tryffelsalt och chiliflakes.

Som sista touch innan maten mötte munnen, en bit gorgonzola och tryffelcrème som fick smälta runt ordentligt. Och för att lyxa till det rejält, fries på det. (Se flera bilder)

Lämna en kommentar