Fårösunds Fästning håller öppet för både lunch och middag, en av få platser som just nu lyser i vinterlandskapet. Hit kommer man för att njuta av renskav, regnbåge och älg en helt vanlig lördag, och det känns allt annat än vanligt. Här möts Norrland och Gotland på tallriken, med skogen, havet och elden som gemensam nämnare.
Som koreansk Hälsingebo gläds jag något enormt åt det här mötet, det vilda, det lokala och det personliga. Och för den som längtar efter något riktigt gotländskt finns det alltid nära till hands i omgivningarna.
Dagens köksmästare bär med sig lång erfarenhet från havets smaker och driver till vardags en egen krog i närheten, välbesökt under sommarhalvåret. Här råder samarbete snarare än konkurrens, respekt för råvaran och för varandra, precis den sorts matkultur vi vill stå för.

Lämna en kommentar