När jag jobbade på en förskola på Kungsholmen serverades endast vegetarisk mat. Jag såg hur många barn som bara petade och inte blev mätta, det är ju inte heller okej. Skolmat ska ge energi och näring, inte lämna barn hungriga.
Att tvinga barn att äta enbart vegetarisk mat i skolan är en fråga som väcker mycket diskussion. Min ståndpunkt är att man varken ska tvinga barn att äta enbart vegetariskt eller tvinga dem att äta kött, fisk eller andra animaliska produkter om de inte vill. På samma sätt kan man inte tvinga någon att äta exempelvis tomater, brysselkål, broccoli eller isbergssallad. Du minns väl själv hur du satt och petade på en sönderkokt grön själk.
Det finns flera skäl till detta. Dels smakar inte all mat gott för alla, och dels får man inte alltid i sig alla nödvändiga näringsämnen utan komplettering, särskilt protein.
Idag har många barn inte ens råd att äta sig ordentligt mätt hemma. Ska då skolan ta bort de maträtter som faktiskt mättar, som köttbullar, korvstroganoff, spaghetti med köttfärssås, kyckling och ris eller panerad fisk, typ.
Min åsikt är att svensk husmanskost måste få leva vidare men att det samtidigt kan finnas alternativ för dem som vill äta vegetariskt. På så sätt kan alla elever få i sig en näringsrik och mättande lunch, samtidigt som de kan välja efter egen smak och behov.

Lämna en kommentar