I dag på förmiddagen var mitt humör så instabilt att jag själv ville krypa ut från mitt skal. Framåt kvällen blev det bättre då vi fick in en ytterligare förstärkning till driften. På fem röda så var fyra bord serverade med alltifrån mottagande till leverans. Det är så en kommer in och bara köttar. Så välbehövligt och bra. Detta innebär även att jag inte behöver börja 08.00 för att hinna i morgon utan det blir nån timme senare. Så himla magiskt.
Jag står i kallköket på dagen och därefter roddar jag utebaren för en kväll med lite musik som jag bestämmer.
Enligt hörsägen kommer det en massa likasinnade vänner och det gör mig så glad i själen. Jag står förbered med mjölk, whisky, shots, gin och juice.
På lördag börjar jag dessutom sent då det kommer en ytterligare förstärkning till köket. Har jag tur så kan jag snart vara ledig en heldag eller två.
Jag kommer förvisso vara ledig under hela Euro Pride med något undantag. Visst har ni bokat bord inför den 24e juli? Det börjar bli fullbokat.
Idag har jag bara jobbat 15 timmar men går av med solsken. Frågor på det?

Lämna en kommentar