Vi har ätit på TikiTaco Foodtruck Visby som står på Österväg 7!
Det som först slog mig var väntetiden. Det tog en kvart, fjorton minuter, vilket är ungefär som när man beställer en pizza. Och jag vet inte riktigt vad jag förväntar mig av en taco. Kanske lite förberedd färs, preppade grönsaker och ett bröd som bara monteras ihop? Det här är ju snabbmat, men det tog ändå sin lilla stund.
Jag valde en smash taco och den var faktiskt otroligt god. Brödet kändes nästan nybakat. Och någonstans började jag fundera på vad som egentligen klassas som en taco. För i ärlighetens namn hade jag nästan kunnat äta exakt samma sak som en smashburger, fast med ett lite tjockare bröd. Men den här typen av taco passar mig ganska perfekt. Tunt bröd, smashad biff.
Oavsett vad man väljer att kalla den, det var riktigt gott. Två tacos med krispiga räkor var god med överflöd på koriander. Men, så länge min taco serveras utan koriander och inte ens nuddar maten, är jag mer än nöjd. (Se film här)

Lämna en kommentar