Häromdagen körde vi grillbuffè då vi gästades av coverbandet Bad Influence. Det är så härligt med bufféer då det finns lite av allt.
Korvar, biff, marinerade kycklingspett, baby back ribs och veganspett är lite av vad som serveras.
Härlig pastasallad med ruccola, oliver med örtdressing.
Fetaostcreme, tzatziki, bbq-sås, coleslaw och vego är lite av utbudet för kvällen.
Caesarsallad med mycket parmesan är livet.
För kvällen blev det två potatissallader. Jag älskar potatissallad som är krämig. Denna bestod av kapris, äpple, creme fraiche, brytbönor, rädisor, rödlök, dill, kryddor och dijon.
Smörslungade rödbetor med rostade valnötter och chevre.
Vegosallad som serveras med grillspett på baljväxtfärs.
Jag drog ihop en mangococktail till gäst.
Förbigående gäster som kom med kurrande mage fick naturligtvis beställa en buffétallrik.
Jag hjälpte Nelly lite i kaosbaren så det fick bli ett x-antal hotshots .
Det var en bra och fin kväll med god mat och dryck. Jag älskar att leverera goda drinkar när jag själv får bestämma ingredienser.
En avslutande drink blev skakad whiterussian med 1 isbit. Det var väldigt noga just med isen. Nästan allt för gästen!
Mmmm massor av gott! Härliga färger till pastasalladen. Goda cocktails är ju aldrig fel, kan man dricka många av…fast shottar, ja det drog jag i mig ett par för många i helgen
Kram Kajsa
http://www.bland-kastruller-och-vinglas.se
GillaGilla