
Idag fick jag mig en geonomgående promenad på
Alnarps trädgårdslaboratorium som har en mängd olika faciliteter för att stödja den forsknings- och utbildningsverksamhet som sker på laboratoriets område.
För att gå igenom allt så krävs det dagar. Jag har aldrig sett något så gigantiskt. Blommor och växterna är jag inte så intresserad av även om det är fint men frukterna, bär och framförallt vingården som planterades av studenter under en kurs i vinodling 2006 är jätteintressant. Numera används den i kurser med fokus på dryckestillverkning och produktutveckling. I odlingen finns sex olika sorters druvor, bland annat ’Solaris’ och ’Rondo’.
För mig som egentligen inte vet något kände bara igen Carbarnet – Cortis. Resten av vinsorterna kanske gör sig mer bekant hos er? Acolon, Solarium, Phönix, Ortega, Regent och Müller-Thurgau.
Allt här kan bara säsongsbetonade så det finns alltid något i mängder att arbeta med.
Dock lyser hela Alnarp med sin frånvaro på mat. Jag är hungrig och cafét öppnar inte förrän 29e augusti. Närmaste plats är Lomma eller Lund.
Kurr kurr







