Frimis | Gotland

Avnjutit en middag på Frimis Krog. Vilken personal och vilken fin miljö. Frimis ligger vackert beläget mitt i Visbys innerstad. Här finns en vacker trädgård dominerad av valnöts- & mullbärsträd samt den fantastiska vyn mot St Nicolai kyrkoruin.

Krogen ligger lite avskilt från musik och övrig larm från tex stora torget vilket jag uppskattar enormt.

Hela stället genomsyrar vänlighet och så rent och fint kring en mycket fräsch salladsbuffe som kan ingå till grillat lamm eller andra grillmöjligheter om så önskar.

Ätit saffranspannkaka med salmbär och grädde som toppades med mynta för första gången. Men alltså personalen. Wow. Så trevligt genom hela kvällen och samtidigt så enkelt.

Less is more.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star