Clarion Hotel Wisby | Frukost

Det är något fint med hotellfrukostar som inte behöver vara överdådiga för att vara bra. Framför allt vill jag lyfta det här med att supporta det lokala. Man behöver faktiskt inte alltid åka genom hela världen, eller ens genom hela Sverige, för att hitta fina upplevelser. Ibland räcker det med att stanna där man är och upptäcka det som finns runt omkring.

Här fanns det många olika stationer med ett bra utbud. Man slapp trängseln, även om det blev lite letande mellan stationerna. Men är det något man inte ska behöva ha på en hotellfrukost så är det väl stress. Jag uppskattar verkligen när man kan gå runt i lugn och ro, titta och välja utan att behöva trängas.

Jag frågade redan vid incheckningen om det fanns roomservice. Jag brukar faktiskt välja hotell som erbjuder det, eftersom jag verkligen inte tycker om bufféer. Här fanns inte den möjligheten, men personalen berättade att om jag ringde på morgonen så kunde det kanske gå att lösa ändå. Det tycker jag är fin service och en vilja att försöka hitta lösningar.

Samtidigt vet jag hur det är att arbeta i en bransch där personalen ibland är få och arbetsuppgifterna många. Därför uppskattar jag också att frukosten här inte alls kändes slabbig eller eftersatt. Det var ordning och reda, och det märks när någon faktiskt bryr sig om helheten.

Jag gick ganska direkt till det varma och nyponsoppan. Utbudet kändes inte överflödigt, men samtidigt fanns där allt man förväntar sig på en hotellfrukost, även sådant man själv kanske aldrig skulle äta.

En liten detalj som jag dessutom uppskattar är när kaviartuben sitter i en sådan där apparat. Då slipper man tuber som någon har tryckt in på mitten eller där alla har klämt lite överallt. Små detaljer, men ändå!

Det blev helt enkelt en stillsam och behaglig frukost. Gott om sittplatser, inget sorl och ingen trängsel.

Kanske är det just det jag vill lyfta, vi behöver inte alltid söka oss så långt bort. Det finns mycket att upptäcka på ”hemmaplan” också. Att välja lokalt, stanna upp och faktiskt uppskatta det som finns där man befinner sig

Lämna ett svar