Mat | Glädje

Pocherade torsk med baconcrisp och en rödvinsås som inte ser ut som rödvinsås.

Jag är inte sjuk om armar eller ben men så fort jag anstränger mig så viker sig kroppen och jag har fortfarande fruktansvärt ont i halsen. Stundvis när en känner sig pigg så hamnar jag i köket.

Jag har verkligen längtat i flera månader och på slutet har jag varit riktigt taggad men den gnistan är borta.

En maträtt kan bidra med så mycket även om den själv inte faller ner i kockens mage men glädjen över att servera fint och att det smakar gott. Det är medicin.

För den som inte önskar torsk fanns kycklingfilé med ris och rödvinssåsen passade väl till. Lök, vin, grädde, fond, soya och salt och peppar.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star